5 Mai, ziua in care la nivel mondial se celebreaza ”Ziua Internationala a Igienei mainilor”.

Cand entuziasmul este mare, o mana de oameni pot mult! Preventie, Educatie, Constientizare!
 5 Mai, ziua in care la nivel mondial se celebreaza “Ziua Internationala a Igienei mainilor”.  5 Anul acesta campania se desfasoara sub sloganul “ Previne Sepsis-ul, este in mainile tale”, campanie sustinuta si de Spitalul Municipal de Urgenta “Elena Beldiman”, care a demarat prin echipa SPLIAAM (Serviciul de prevenire a infectiilor asociate asistentei medicale) si directorul de ingrijiri actiuni de informare, astfel incat, intreg personalul medical sa constientizeze faptul ca, cea mai simpla si mai eficienta metoda de prevenire a infectiilor este Igiena Mainilor. Au fost implicate cadrele medicale-medici, asistenti medicali dar si echipa manageriala a spitalului.
 5 Multumim tuturor practicienilor nostri!!.
#sepsis #handhygiene # infectionprevention