5 iulie 2019 – COMUNICAT !

COMUNICAT
Ca urmare a apariției în presa locală a unui articol intitulat “EXCLUSIV O asistentă medicală rupe tăcerea! Cum ajung să fie angajate la Spitalul ”Beldiman” incompetente care nu știu să pună măcar o branulă”, conducerea unității precizeaza urmatoarele:
Articolul promoveaza minciuna si falsele adevaruri, aduce prejudicii de imagine unitatii noastre, este calomnios, lipsit de adevar si nefondat in tot continutul acestuia. Frecventa cu care Cotidianul Est News intelege sa publice articole negative, folosind asa zise surse din spital sau prezentand cazuri izolate de persoane nemultumite ca nu au reusit sa acceada pe functia pe care si-au dorit-o la un moment dat, exemplificand cu situatii de acum 10-15 ani, ne arata un interes ascuns de denigrare a institutiei noastre, in favoarea promovarii unor interese private.
Asistenta medicala din Bârlad, “cu o pregătire profesionala fără cusur” figureaza in evidentele noastre ca participant la un singur concurs pentru ocuparea unui post pe perioada nedeterminata de asistent medical in Compartimentul de Oftalmologie in 23.12.2013, concurs in care a obtinut 7 puncte din 100, iar pentru a trece la proba urmatoare avea nevoie de 50 de puncte din 100.
Asistenta medicala nu este inscrisa in Registru voluntarilor, si cerem public sa faca dovada prin acte doveditoare a calitatii de voluntar, prin acte si inscrisuri. Apartenenta dumneaiei la un program de voluntariat desfasurat acum 10 sau 15 ani ar trebui sa poata fi dovedit printr-un document oficial semnat de conducerea unitatii de atunci.
Adresam public urmatoarele intrebari:
1. De ce doamna Daniela Severin nu a mai participat la niciun concurs din 2013 pana in prezent?
2. Credeti ca un strungar este mai bun decat un vanzator la alimentara?

Libertatea de exprimare aplicata conform legii se refera la cei care fac jurnalism din dorinta de a afla adevarul, si nu se aplica ”mogulilor” care au interese financiare in spate. CONDUCEREA