Au sosit la Spitalul Municipal de Urgenta „Elena Beldiman” 150 buc lampi ultraviolete

Continuitate.

Au sosit la Spitalul Municipal de Urgenta „Elena Beldiman” 150 buc lampi ultraviolete, ce fac obiectul unui contract de achiziție publică echipamente medicale,  in valoare de cca 1.800.000 lei, incheiat in luna februarie a acestui an.

Aceste lampi UV nu au efecte nocive asupra pacientilor, fiind dispozitive de sterilizare a aerului, ce  combina radiatia luminii ultraviolete (UV) 254 nm si radicalii hidroxil bioactivi pentru a face aerul  steril si igienic distrugand bacteriile, virusuri, fungi, mucegaiuri si spori, agenti etiologici,  neutralizand totodata si  gazele de etilen (C2H4) cu efect coroziv pentru mediul inconjurator.

DECONTAMINAREA ESTE  BIO, 96% ≤ decontaminare bio in prima ora – agenti etilenti lungi rezistenti, care nu pot fi filtrati, toate tipurile de microorganisme, virus, gripa, patogeni RSV, mucegai, ciuperca.

Personalul a fost deja instruit, iar lampile UV montate pe sectii, cu ajutorul echipei de la LIAMED SRL Brasov.

Multumiri celor care au initiat acest proiect, dar si celor care au dus la capat finalizarea acestei actiuni.

Cu oameni. Pentru oameni. Langa oameni!

Ai grija si tu de sanatatea ta. Si a noastra. Vaccineaza-te! Impreuna, invingem pandemia!