NOI ECHIPAMENTE MEDICALE ACHIZITIONATE DE SPITALUL MUNICIPAL DE URGENŢĂ “ELENA BELDIMAN” BÂRLAD

Pentru cresterea calitatii actului medical si a sigurantei pacientilor, Spitalul  Municipal  de  Urgenţă “Elena Beldiman” Bârlad a achizitionat in trimestrul IV 2018 echipamente si dispozitive medicale in valoare de circa 500 mii lei. Fondurile au fost asigurate de Ministerul Sanatatii 90% si Consiliul Local al municipiului  Bârlad 10%.

Au fost achizitionate:

• Un ecograf 3D dotat cu 3 sonde-abdominala, liniara, endovaginala;
  • Doua mese ginecologice de expulzie;
  • Doua lampi de examinare mobile.
  • Doua lampi scialitice pentru sali de operatie
  • Un aparat de ventilatie;
  • Doua paturi actionate electric;
  • Treisprezece monitoare functii vitale;
  • Trei electrocautere.

Prin achizitia acestor echipamente a fost imbunatatita dotarea sectiilor  Obstetrica Ginecologie, Anestezie si Terapie intensiva, Blocul operator, Chirurgie generala, Psihiatrie, Pediatrie, Pneumoftiziologie.

De asemenea prin achizitionarea de catre Spitalul  Municipal  de  Urgenţă “Elena Beldiman” Bârlad a  doua echipamente de screening auditiv prin otoemisiuni acustice, unul pentru  sectia de Neonatologie si unul pentru sectia de Pediatrie, nou nascutii din Barlad si zonele arondate, vor putea beneficia de Programul National de screening auditiv al nou-nascutului.

Conducerea spitalului