Spitalul Municipal de Urgență Elena Beldiman Bârlad a fost dotat cu aparatură medicală de înaltă performanță prin finanțarea furnizată de Ministerul Sănătății (6.421.000 lei) și cofinanțarea Consiliului Local Municipal Bârlad (735.555 lei)Săptămâna aceasta au fost livrate:

Săptămâna aceasta au fost livrate:

– 1 aparat EEG (electroencefalograf) pentru secția de ATI
– 1 defibrilator cu pacemaker extern pentru ATI
– 1 aparat anestezie
– 1 stimulator cardiac extern pentru ATI
– 1 aparat de măsurare perfuzie cerebrală pentru ATI
– 1 biomicroscop cu aplanotonometru tip Goldmann pentru Cabinetul de Oftalmologie din Ambulatoriu integrat
– 1 autokeratorefractometru pentru Cabinetul de Oftalmologie din Ambulatoriu integrat
– 1 combina Oftalmologica pentru Cabinetul de Oftalmologie din Ambulatoriu integrat
– 1 trusa de lentile pentru Cabinetul de Oftalmologie din Ambulatoriu integrat
– 1 perimetrul computerizat pentru Compartimentul de Oftalmolodie
– 2 electrocautere pentru Blocul Operator
– 1 unitate de coagulare cu argon-plasma pentru Blocul Operator
– 1 unitate de criochirurgie ErbeCryo2 cu CO2 pentru Blocul Operator
– 1 disector cu ultrasunete pentru intervenții chirurgicale laparoscopie din Blocul Operator
– 1 linie laparoscopie chirurgie generala pentru Blocul Operator
– 1 linie laparoscopica pentru urologie pentru Blocul Operator
– Trusa instrumentar laparoscopie pentru Blocul Operator
– 50 de containere sterilizare pentru Blocul Operator
– 1 video rectoscop pentru sectia de Chirurgie Generala
– 2 Dispozitiv automat de măsurare indice glezna brat (pentru chirurgie generala si cab. de explorari functionale)
– 2 aparat detectat vene pentru CPU adulti si copii
– 2 spirometre (pentru Pneumologie si cab. de explorari functionale)
– 3 holtere EKG pentru Medicina Interna, Cardiologie si cab. de explorari functionale
– 3 holtere TA pentru Medicina Interna, Cardiologie si cab. de explorari functionale
– 1 monitor fetal pentru Obstetrica-Ginecologie, sala de nasteri
– 1 monitor maternofetal sarcina unica pentru Obstetrica-Ginecologie

Din dorința de a oferi pacienților noștri un diagnostic și un tratament corect, vom continua să investim în aparatură de ultima generație și în pregătirea personalului nostru medical.
Îmbunătățirea calității vieții pacienților este obiectivul nostru principal, cu ajutorul echipamentelor medicale și a profesionistilor noștri reușim să oferim servicii medicale la un standard tot mai înalt. Echipa noastră își dorește să inspire încredere și siguranță, prin crearea unui mediu în care evoluția tehnologiei are un rol principal în îmbunătățirea calității vieții.