Veşti bune din singurul Spital Suport COVID-19 din județul Vaslui.

Alți 19 pacienți infectați cu noul coronavirus internati in sectia de Boli infecțioase au fost externați în ultimele zile de la Spitalul Municipal de Urgență “Elena Beldiman” Bârlad. Cele mai multe externări, 16 la număr, au fost făcute pe 26-27 aprilie, ceilalți 3 pacienți fiind externați în cursul săptămânii trecute.

A fost vorba despre forme uşoare şi medii de boală, printre pacienți fiind chiar şi asimptomatici. Vârsta persoanelor externate variază între 13 şi 60 de ani, majoritatea provenind dintr-un focar din mediul rural. Urmează a fi externați şi alți pacienți imediat ce vor veni rezultatele testelor PCR.

Profesionalismul întregului corp medical, implicarea acestora şi sacrificiile făcute pe plan personal sunt răsplătite pe deplin prin aceste reuşite.

Mulțumim, dragi colegi!

Comitetul Director al Spitalului Municipal de Urgență “Elena Beldiman” Bârlad