„Vorbește deschis despre siguranța pacientului” 17 SEPTEMBRIE – Astăzi este Ziua Mondială a Siguranței Pacientului! Mesajul Spitalului Municipal de Urgență “Elena Beldiman” Bârlad de Ziua Mondială a Siguranței Pacientului, pentru cadrele medicale!

Nimeni nu trebuie să sufere atunci când beneficiază de servicii de sănătate. Și totuși, în fiecare zi, mii de pacienți suferă răni evitabile în timp ce primesc îngrijirile medicale necesare.

Dacă ești medic, asistent, farmacist sau alt fel de personal medical, implică pacienții în acordarea asistenței medicale. Fiți amabili, răspundeți intrebărilor tuturor pacienților!

Lucrează împreună cu pacienții tăi, abordând deschis și transparent siguranța pacientului.

Încurajează raportarea tuturor erorilor medicale, pentru că astfel putem învăța din greșeli!

Informează-te despre medicament! Înainte de a prescrie medicația verifică dacă:

• aceasta este potrivită pentru pacient
  • calea de administrare a medicamentului e corectă
  • dozele administrate sunt adecvate
  •  intervalul de administrare prescris este optim

După prescriere informează pacientul cum să își administreze medicația. Asigură-te că a înțeles!

Acționează oportun și eficace în cazul unei situații de urgență! Respectă procedurile si protocoalele implementate în spital!

Identifică corect pacientul, verifică brățara de identificare inaintea oricărei intervenții medicale! Înaintea unei interventii chirurgicale asigură-te de identitatea pacientului si locul intervenției chirurgicale!

Spală sau dezinfectează mâinile, pentru reducerea infecțiilor asociate asistenței medicale!

Participă activ la reducerea riscului de leziuni datorate căderilor! Vorbește deschis despre siguranța pacientului!